Szmaragd – Magiczny Zielony Kamień

Szmaragd KamieńSzmaragd jest niezwykle pięknym i cennym kamieniem szlachetnym, należącym do rodziny beryli. Minerał ten może przybiera różne odcienie – od jasnozielonego do ciemnozielonego – ale najcenniejszą, niezwykle rzadką odmianą jest szmaragd trapiche (w jego przekroju poprzecznym widoczny jest wzór sześcioramiennej gwiazdy). Szmaragd kamień szlifuje się tzw. „szlifem szmaragdowym” (szlifem schodkowym), a także brylantowym lub gwiaździstym, raczej rzadko – gruszkowym oraz kaboszonowym.

Szmaragd znaczenie

Minerał ten charakteryzuje się głęboką, zieloną barwą o niepowtarzalnym odcieniu, która jest skutkiem domieszek jonów chromu, a czasem również wanadu i żelaza. I to właśnie od niezwykłego koloru szmaragdu pochodzi jego nazwa – z greckiego „smaragdos” bądź z łaciny „ smaragdus”, co oznacza „zielony”.Szmaragd kamień doceniany był już w czasach starożytnych, chociażby w jubilerstwie. Przez wieki zachwycano się jego wspaniałym wyglądem, jak i właściwościami, uważając go za króla kamieni szlachetnych. Dlatego też wspomina się o nim w Starym i Nowym Testamencie, znajdowany był w grobowcach faraonów, a nawet cesarz Neron, oglądając walki gladiatorów, używał soczewki wykonanej z oszlifowanego szmaragdu, o czym pisał Henryk Sienkiewicz w książce „Quo vadis”. 

Szmaragd właściwości

Szmaragd kamień bardzo pozytywnie wpływa na ludzi, przede wszystkim uspokaja i łagodzi skołatane nerwy, a to dzięki zielonej barwie. W starożytności Pliniusz Starszy pisał już, że klejnot ten przynosi ukojenie zmęczonym, ludzkim oczom. Dodatkowo szmaragd polecany jest przy takich schorzeniach, jak:
– choroby serca,
– nadciśnienie,
– bezsenność,
– choroby oczu – np. zapalenie spojówek, krótkowzroczność, 
– zapalenie górnych dróg oddechowych, również przy problemach z katarem i kaszlem,
– przy zgadze, problemach z jelitami, woreczkiem żółciowym, żołądkiem i wątrobą. 

Szmaragd symbolika 

Zieleń szmaragdu symbolizuje wiosnę, budzące się życie, odrodzenie i nowy początek. Kamień ten przynosi również szczęście zakochanym, chroniąc ich od zdrady. Zielony klejnot pomaga uzyskać równowagę i harmonię wewnętrzną. Przeznaczony jest zwłaszcza dla ludzi mocnych i zdecydowanych. Ponadto minerał ten pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga pamięć oraz zdolności intelektualne.Barwa szmaragdu symbolizuje siłę wzrostu i regenerację ciała, myśli, czucia i działania. Jego promieniowanie działa na nasze ciała energetyczne, uwalniając od chorobotwórczych energii i blokad. Poprawia samopoczucie i poszerza zdolności poznawcze. Jubilerzy twierdzą, że podczas szlifowania szmaragdu oczy nie męczą się a odpoczywają, dzieje się to za sprawą czystej, zielonej barwy, która symbolizuje siły regenerujące ciało i myśli. W starożytnym Rzymie kolor tego minerału symbolizował piękno i miłość bogini Wenus. Dziś jest symbolem wierności, spokoju oraz bezpieczeństwa.

Szmaragdowa biżuteria

Szmaragd kamień , obok diamentu, szafiru i rubinu, należy do najcenniejszych kamieni szlachetnych, ze względu na najwyższą wartość jubilerską. Klejnoty te zdobią insygnia królewskie oraz przedmioty o charakterze sakralnym. Szmaragdy pięknie wyglądają samotnie oprawione w biżuterii, jak również w sąsiedztwie diamentów. Obdarowanie kogoś tym klejnotem oznacza, że bardzo ją sobie cenimy. Kamień ten umieszczony w pierścionku zaręczynowym obok diamentów, sprawia, że jego właścicielka jest bezpieczna i szczęśliwa.

Kamienie naturalne

Szmaragd – Magiczny Zielony Kamień
5 (100%) 1 vote

Zostaw komentarz