Rubin – Czerwony Klejnot

Rubin jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych w jubilerstwie, obok diamentu i szafiru. Należy do odmiany korundu i jest jednym z najtwardszych minerałów na Ziemi. Nazwa rubinu pochodzi od jego przepięknej barwy (po łacińsku „ruber” oznacza „czerwony”), którą zawdzięcza atomom chromu.  Najcenniejsze są rubiny pochodzące z Birmy, mają one głęboką czerwień o niebieskim odcieniu – jest to tzw. kolor „głębokiej krwi”.

Rubin kamień – symbolika i wierzenia

Od wieków rubiny symbolizują miłość. Według starożytnych legend egipskich, minerał ten sprzyja szczęściu i wielkiej fortunie, a także chroni zdrowie oraz sprzyja miłości. Astrologowie uważali z kolei, że kamień ten, noszony przez osoby będące w związku małżeńskim, zapewni im trwałość uczuć oraz wierność. Starożytni Grecy rubin łączyli z najpiękniejszą z bogiń – Afrodytą, Rzymianie z Wenus, a w Indiach ofiarowano go bogini Kali. W Birmie wierzono w legendę, która głosiła, że smoczyca Naga zniosła trzy jaja. Z pierwszego wykluł się król Birmy – Pyusawti, z drugiego – Wielki Cesarz Chin, a z trzeciego – wszystkie rubiny. Grecy nazywali rubin „matką wszystkich kamieni szlachetnych”, starożytni Rzymianie – „kwiatem wśród kamieni”, zaś na Wschodzie – „kroplą krwi z serca matki Ziemi”.

W średniowieczu wierzono, że rubiny sprzyjają bohaterskim czynom i prowadzą do zwycięstwa. Krzyżowcy, wybierający się do Ziemi Świętej, nosili je w pierścieniach, byli bowiem przekonani, że rubiny zapobiegają krwotokom oraz chronią przed ranami i truciznami. Zaś azjatyccy wojownicy wierzyli, iż minerał ten chroni ich przed wszelką bronią ze stali. Rubin kamień zawsze przypisywano władcom. Korony królewskie miały rubiny, które przepięknie błyszczały, zwłaszcza w towarzystwie brylantów. Ich wielką miłośniczką była królowa Kleopatra, która kazała wysadzać rubinami ściany swych pałacowych komnat. Cenił je również car Iwan groźny, co widać w kosztownościach, pozostałych po rodzinie carskiej, a także w ikonach, wykonywanych po każdych narodzinach carskiego dziecka.

Rubin właściwości 

Rubin kamień od wieków utożsamiany jest z siłą i energią. Pobudza do aktywności, dodaje odwagi i witalności. Ze względu na swój intensywny kolor uważany jest za kamień namiętności, rozkoszy i miłości. Sprzyja szczęściu, zdrowiu oraz powodzeniu. Minerał ten pomaga w realizacji marzeń, sprzyja pozytywnym myślom, łagodzi stres i stany depresyjne, zwiększa pewność siebie oraz intuicję.

W medycynie niekonwencjonalnej rubin kamień wykorzystywane jest do:
– oczyszczania krwi, wzmacniania serce, pobudzania krążenia,
– walki z anemią, przywracania odpowiedniego poziomu cukru we krwi,
– uśmierzania bólu w górnym odcinku kręgosłupa,
– pozytywnego wpływu na wzrok, łagodzenia zmęczenia oczu,
– pobudzenia działania gruczołu grasicy, wzmacniania odporności organizmu,
– regeneracji organizmu po chorobach, zwłaszcza po zawale serca,
– leczenia gorączki, usuwania wewnętrznych infekcji,
– łagodzenia bóli menstruacyjnych oraz reumatycznych.

Rubin jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych w jubilerstwie. Minerał ten lubi złotą oprawę i towarzystwo diamentów. Jego duże okazy bywają nawet od nich droższe. Najbardziej poszukiwane są te o barwie czerwonej z delikatnym niebieskim odcieniem.

Rubin Kamień

Rubin – Czerwony Klejnot
5 (100%) 1 vote

Zostaw komentarz