Anyolit – kamień o niezwykłej barwie

Anyolit kamień to nazwa regionalna zielonej odmiany Zoisytu. Nazwa ta bezpośrednio nawiązuje do jego barwy, gdyż anyoli po masajsku oznacza dosłownie “zielony”. Kamień został odkryty ponad pół wieku temu w odległej Tanzanii. Dzisiaj uważany jest za bardzo ceniony kamień wykorzystywany w jubilerstwie, a w naturalnych warunkach często występuje w towarzystwie rubinów. W końcu, sam posiada w sobie niewielkie ich ilości. Na Anyolit kamień składa się zarówno Zoisyt, który jest poprzerastany gazobitem oraz rubinem. Różne kombinacje tych trzech składników sprawiają, że Anyolit to niezwykła, metamorficzna skała, a każdy kawałek tego kamienia jest tak naprawdę inny, a przez to interesujący. Bazując na informacjach o jego wyglądzie czasem można pomylić go z turmalinem i chloromelanitem..

Anyolit właściwości niezwykłego kamienia

Swoją zieloną barwę Anyolit kamień zawdzięcza domieszce chromu w składzie. Jako odmiana Zoisytu jest minerałem rzadkim, występującym tylko w niewielu miejscach na ziemi. Występuje w formie zbitej, a oglądając go z zewnątrz można dostrzec na jego powierzchni czarne punkty – są to czarne wrostki hornblendy, a także nieprzezroczyste rubiny o lekko czerwonym zabarwieniu. To właśnie ten delikatny kontrast intensywnej zieleni z drobinkami czerwonych, małych rubinów nadaje mu tak niepowtarzalny charakter. Jednocześnie, ze względu na zmienną ilość rubinu w tym kamieniu oraz jego występowaniu w postaci drobinek nie ma sensu oddzielać o niego samego rubinu, kamień jest więc poszukiwany w całości i ma zastosowania ozdobne. To, co go cechuje to różnorodność, która dodaje mu oryginalności i czyni go po prostu pięknym. Jest to kamień bardzo charakterystyczny w swojej formie.

Do czego wykorzystuje się Anyolit kamień? 

Oczywiście, Anyolit ma znaczenie jubilerskie, gdyż świetnie nadaje się do wyrobów tego rodzaju. Jednocześnie jest kamieniem rzadkim i bardzo cennym, co daje mu niebagatelne znaczenie kolekcjonerskie. Ma ogromne walory ozdobne ze względu na barwę i swoje właściwości. Może być też stosowany do wyrobu galanterii, a także jako materiał rzeźbiarski.

Anyolit Kamień

Anyolit – kamień o niezwykłej barwie
5 (100%) 1 vote

Zostaw komentarz